Az 1960-as évek közepétől az 1990-es évek elejéig a Száhel-övezetet sújtó szárazság és a polgárháború következtében a gazdaság megtorpant, ugyanakkor Szudán óriási adósságállományt halmozott fel. Ez gátolja a további gazdasági fejlődést is. A 2005. január 4-én Nairobiban megkötött béke után az országban beindult a nagyarányú kőolaj és földgáz kitermelés. Bekapcsolódott a bányászatba a maláj és kínai kőolaj társaság is. Óriási építkezéseket fejlesztéseket generált a kőolajbányászat. Észak Darfúrban vasércet, kőolajat és uránércet találtak. Afrika második legnagyobb kőolajkitermelője lett az ország, tartalékai meghaladják a szaúdi kőolajtartalékokat. Befektetnek: Oroszország, Szaúd-Arábia, India, Malajzia, Kína, Egyesült Arab Emírségek, Franciaország, Hollandia stb. Magyarországot 2008. november 30-a óta a helyszínen a Magyar Iszlám Közösség képviseli, mint hivatalosan regisztrált egyedüli magyar NGO.
Mezőgazdaság
A munkaerőnek több mint a felét a mezőgazdaság foglalkoztatja, bár az összterületnek csupán 5%-át művelik meg, és további 24%-át hasznosítják legelőként. A művelés alá vett földek 15%-át öntözik, a legnagyobb öntözőrendszer al-Gazirahban van. Hatalmas öntözőműveket építettek ki az Atbara folyón, Hasm el-Girbánál. A mezőgazdaság legfőbb terméke a gyapot, az élelmiszernövények közül a köles- és citrusfélék jelentősek. A nomád pásztorkodó törzsek révén hatalmas állattartománnyal rendelkezik (szarvasmarha, kecske, juh, teve). Az országban több mint 20 millió szarvasmarhát, 19 millió juhot, 14 millió kecskét és 32 millió szárnyast tartanak. Komoly duzzasztógátat építettek Merowe-nál, ami öntözés és energiatermelés szempontjából kiemelkedő.
Ipar
Feldolgozóipara fejletlen, főként mezőgazdasági termékeit dolgozza fel. A GDP szektorális megoszlása: mezőgazdaság 43%, ipar 17%, szolgáltatás 40%. Kivitelében a gyapot játssza a vezető szerepet, de a gumiarábikum (világelső)[3], a földimogyoró és a szezám is jelentős. Behozatalának fő cikkei a gépek, közlekedési eszközök, vegyipari termékek, fémek, textilipari termékek. Kőolajfinomítók, tárolók épülnek, az építőipar rohamos fejlődésnek indult, sok szállodát építenek, folyik a közutak korszerűsítése, építés, s elkezdődött a vasút felújítása is.
Erdőgazdálkodás
Az ország 20%-át erdő borítja, az egyetlen fontos erdei termék a gumiarábikum. Ezt az illatszerekben, édesipari termékekben és ragasztókban felhasznált anyagokat az akáciából nyerik ki, amely nagy területen nő a közép-szudáni szavannákon. A világtermelés 4/5-ét adja az ország.
Külkereskedelem
Fő exportálási országok: Kína 64,3%, Japán 13,8% és Szaúd-Arábia 3,7%.
Fő importálási országok: Szaúd-Arábia 11,7%, Kína 10,7%, Egyesült Arab Emírségek 6,2%, Egyiptom 5,2%, Németország 4,9%, India 4,6%, Ausztrália 4,1%, Nagy-Britannia 4%. |